1:
2:
3:
4:

7 GECE 8 GÜN DOĞU ANADOLU TURU

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
Tur Hareket Tarihleri:
19 Ağustos

Tur Programı

 • 1. Gün
  BURSA-SİVAS

  Belirlenen saat ve yerde hareket ediyoruz. Ara molalarla birlikte Sivas’a varıyoruz. Sabah kahvaltısı için serbest zaman alıyoruz. Kahvaltımızı yaptıktan sonra Sivas şehir turumuza başlıyoruz. 1271 yılında, III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Muzafferüddin Burucirdi tarafından yaptırılmış Buruciye Medresesi’ni, 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yapılan Şifaiye Medresesi’ni gördükten sonra öğle yemeği için serbest zaman alıyoruz. Öğle yemeğimizden sonra 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmış Çifte Minareli Medreseyi görüp, 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında "Milli Mücadele Karargâhı" olarak kullanılan Sivas Kongre Binası’nı ziyaret ediyoruz. Şehir turumuzu bitirdikten sonra otelimize yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 2. Gün
  SİVAS-ERZURUM

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Erzurum’a varmak üzere otelden ayrılıyoruz. İç Anadolu’nun demir madenleriyle dolu zengin tepelerini seyrederek tarih kokan kent Divriği ilçesine hareket ediyoruz. İç Anadolu’dan Doğu Anadolu’ya doğru uzanacak olan kültür turumuzun ilk durağı birbirinden güzel taş bezemelerle süslü, eşsiz dört kapısı ile Unesco Dünya  Kültür Mirası şaheseri Divriği Ulu Cami olacak…Selçuklu taş mimarisinin eşsiz bir örneği olan Divriği Ulu Cami’ni rehberimizin derin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Ardından  Divriği Cem Evi, Abdullah Paşa Konağı, Mühürzade Konağı'nı geziyor ve Divriği  Kalesini, Divriği Tren Garını panoramik olarak gördükten sonra Anadolu Selçuklu döneminin en değerli örneklerinden biri olan sekiz köşeli Taş Kümbetleri’de görüp Kemaliye’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Atatürk'ün ismine atfen 21 Ekim 1922 tarihinde ismi değiştirilmiş Kemaliye'ye ulaştıktan sonra öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeğimizden sonra Kemaliye Mani Tepesi’ne çıkıyor ve Fırat Nehrinin ve Kemaliye Beldesi’nin kuş bakışı muhteşem manzarası fotoğraflıyoruz. Güzergahımızda bulunan Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Kadı Gölü, Şelale, Kadı evi, Tarihi Dut Değirmeni, Seytali Parkını gördükten sonra Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Erzurum’a vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 3. Gün
  ERZURUM-KARS

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Kars’a varmak üzere otelden ayrılıyoruz. Dadaşlar diyarında gezimize ilk olarak İlhanlı Hanedanları'ndan Padişah Hatun tarafından yaptırılmış olabileceği düşüncesi ile adına Hatuniye Medresesi de denilen ve 13'üncü yüzyılın sonlarında yaptırıldığı kabul edilen Çifte Minareli Medrese ile başlıyoruz. Ardından en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılan, Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı karışımının en güzel örnekleri olan Üç Kümbetler’e varıp fotoğraflarımızı çektikten sonra Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmış Erzurum Ulu Camii’yi ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği için Erzurum’un kuzu etinden yapılan vazgeçilmez damak tadı, meşhur Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolmasını yemek için restoranımıza doğru hareket ediyoruz. Öğle Yemeği Molamız Sonrası 12. yüzyıl ortalarında Saltuklu Hükümdarı Ebu'l Kasım tarafından İç Kale Mescidi’ne minare olarak yaptırılmış, 1848 yılında, daha sonra 1881 yılında saat yerleştirilerek aynı zamanda Gözetleme Kulesi olarak kullanılmaya başlamış Saat Kulesi’ni gördükten sonra 1864'de Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırılmış ve Ermeni Kız Yatılı Okulu olarak eğitim vermiş, geçirdiği yangından sonra Gazi İlkokulu olarak 1926'da hizmete açılmış Erzurum Kongre Milli Mücadele Müzesi’ni gezip, Anadolu'daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan Yakutiye Medresesi‘ni ve Kanuni Sultan Süleyman'ın komutanı, Kıbrıs fatihi, Sadrazam Lala Mustafa Paşa’nın Erzurum Beylerbeyi görevini yürüttüğü 1562 yılında yaptırdığı Lalapaşa Camii’ni dışarıdan görerek, Erzurum’un olmazsa olmazı Oltu Taşı için Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmış Taşhan’ı ziyaret edip Kars’a yolculuğumuza devam ediyoruz. Kars’a vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 4. Gün
  KARS-VAN

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Van’a varmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Gezimizin ilk durağı Sarıkamış'a ulaşarak Kültür Bakanlığı'nın 1996 yılında, 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan ve donarak ölen 60 000 askerin adına yaptırdığı Allahu Ekber Dağı Şehitliği'ni ziyaret ettikten sonra Katerina Köşkü’nüde gezip Çıldır Gölü’ ne hareket ediyoruz. Çıldır Gölü'nde öğle yemeğimizi alıyoruz. Mevsim şartlarına bağlı olarak gölün kendi balığı olan Sarı Balık yiyebilirsiniz. Öğle yemeği sonrası Ermeni Hanedanlığı'nın başkenti olmuş, Sultan Alparslan tarafından 1064 yılında 25 günlük bir kuşatmadan sonra fethedilen “Ani gibi yar; Bağdat gibi diyar olmazmış” denilen Ani'ye ulaşıp, 1215 yılında Anili bir tüccar olan Tigran Honents tarafından inşa ettirilmiş Resimli Kilise, temelleri Bagratlı Kralı II. Sembat tarafından M.S. 990 yılında atılmış ancak Kral öldükten sonra eşi kraliçe Katranide tarafından 1001 yılında bitirilmiş Büyük Katedral, 1072 yılında Ebû'l Menuçehr Bey tarafından yaptırılan ve Anadolu'daki ilk Türk Camisi olma özelliğini de taşıyan Menuçehr Camii gezilerimizi bitirdikten sonra 12 Havari Kilisesi gezimizi yapıyoruz. Ermeni Mimarisinin güzel örneklerinden olan bu yapı günümüzde Kümbet Cami olarak kullanılmaktadır. Kubbe etrafındaki 12 havariyi betimleyen kabartmalar gerçekten ilgi çekicidir. Namık Kemal’in dedesiyle bir süre yaşadığı ve ilk şiirlerini kaleme aldığı bilinen evi ziyaret ediyoruz. Buradan Kars Çayının üzerine yapılmış olan Taş Köprüyü geziyoruz. Kars Kalesi'ni panoramik olarak aşağıdan görüyor ve Kars Kaşarı alış verişi sonrasında gezimizi bitirip Van’a otelimize ulaşıyoruz. 

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 5. Gün
  VAN-TATVAN

  Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Tatvan’a ulaşmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. İlk durağımız  Bağdat seferine çıkan Sultan IV. Murat'tan alan, Bend-i Mahi Çayı üzerinde, yaklaşık 50m yükseklikten düşen Muradiye Şelalesi'nde fotograf molası vereceğiz. Molamız sonrasında, İran sınırları içindeki Maku şehri yakınında yer alan Çaldıran ile isim benzerliği olan Çaldıran istikameti ile Trabzon yolu çizelgesinde bir Gümrük Merkezi olarak sürekli gelişmiş Doğubayazıt'a ulaştığımızda yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanılmış, 99 yıl sonra aynı soydan gelen Küçük İshak Paşa zamanında 1784’te tamamlanmış, 366 odalı, Dünya'da duvardan merkezi ısıtmalı sistemin kullanıldığı ilk yapı olan İshakpaşa Sarayı'nda, bir musluğundan süt, bir musluğundan su aktığı söylenen Süt Çeşme'yi, Mahkeme Salonu'nu, Zindanları, Harem ve Selamlık kısımını görerek Tatvan’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Tatvan’a vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği  otelimizde.

 • 6. Gün
  TATVAN-ELAZIĞ

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra  Elazığ’a varmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Urartu Kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında, Urartu baş kenti Tuşpa'yı kuş bakışı gören, 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğinde yapılan Van Kalesi'ni panoramik olarak görüp 3550m rakımlı sönmüş yanardağ Artos eteklerine kurulu Gevaş'ta teknemize binip rehberimiz eşliğinde suyu tuzlu ve sodalı, 1646 m rakımlı, 120 km genişliğinde ve 80 km genişliğinde Van Gölü üzerinde yapacağımız yaklaşık 30 dakikalık yolculuk sonrasında Tamara'nın Adası Akdamar Adası'na ulaşıyoruz. Turlarımızı bitirdikten sonra Elazığ’a yolumuza devam ediyoruz. Otele vardıktan sonra odalarımıza yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 7. Gün
  ELAZIĞ-KAPADOKYA

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Kapadokya’ya varmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Urartu Krallığı tarafından kurulmuş, Artuklu Beyi Balak Gazi'nin ve Selçuklu Beyi Alaeddin Keykubad'ın hükûmet merkezi olmuş, yapımı sırasında yaşanan su kıtlığı nedeniyle, harcına su yerine süt kullanıldığı, bu yüzden “Süt Kalesi” denilen Harput Kalesi'ni fotoğrafladıktan sonra yolculuğumuza devam ediyoruz.  Yolculuğumuz boyunca Malatya ve yol üzerindeki şehirlere uğrayarak Kapadokya’ya vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

  Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 8. Gün
  KAPADOKYA-BURSA

  Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra otelimizden ayrılıyoruz. Kapadokya’da  ilk durağımız Melendiz Irmağı’nın oluşturduğu ve 14 km uzunluğa sahip olan Ihlara Vadisi olacak. Ihlara Vadisi içinde yapacağımız kısa yürüyüş esnasında, vadideki toplam 105 ibadethaneden ayakta kalanlardan birisi olan Ağaçaltı Kilisesi’ni ve Hz. İsa'nın Bağdaş Kurmuş olarak resimlendiği tek kilise olan Yılanlı Kiliseyi görüyoruz. Ihlara Vadisi’nin ardından İkinci durağımız, doğal bir güzellik olan Narlı göl Krater gölünde kısa bir fotoğraf molası verilecektir. Turumuzun devamında Rumların yaşadığı dönemde Prokopia olarak bilinen Ürgüp içinde yapacağımız panoramik tur sonrası, Asmalı Konak dizisinin çekimlerinin yapıldığı konağın önünden geçerek, Şapkalı Peribacalarının ve Kapadokya’nın simgesi olan Üç Güzeller Peribacalarını görüyoruz. Tüm gezilerimizin ardından dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Bursa’ya dönüşümüzün ardından bir sonraki turumuzda görüşmek üzere vedalaşıyoruz..

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Sosyal Mesafe ve Hijyen Kurallarına Uygun Lüks Otobüs ile Ulaşım.
 • Belirlenen otellerde 7 gece Konaklama
 • Belirlenen otellerde 7 Sabah Kahvaltısı ve 7 Akşam Yemeği
 • Otobüsteki ikramlar
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası 
 • Otoban ve Checkpoint Ödemeleri
 • Yerel Rehberlik Hizmetleri
 • MİRATUS TURİZM  Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • MİRATUS TURİZM  Güvencesi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle  Yemekleri ve Yemeklerde Alınan İçecekler,Her Türlü Otel Ekstraları
 • Nemrut Minibüs ücreti (Ekstra)
 • Van Tekne Turu (Ekstra)
 • Kars Kafkas Gecesi, (Ekstra)
 • Müze, Ören yeri ve Milli Park ve Bahçe Giriş Ücretleri
 • Yolda Alınan Kahvaltı ve Molalardaki Yiyecek /İçecekler
 • Özel Seyahat Sağlık ve Güvence Sigortası, 65 Yaş  üstü yolculardan ek sürprim alınır.

Ek Bilgiler

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Yorumlar