1:
2:
3:
4:

GİZEMLİ TOPRAKLARA YOLCULUK (GAP TURU ) 2022

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
Tur Hareket Tarihleri:

Tur Programı

 • 1. Gün
  ( Gaziantep – Zeugma Müzesi - Gaziantep Tarihi Çarşıları )

  ( Bursa – Gaziantep yolculuğu )

  Bursa’dan belirlenen noktalardan hareket ile Gaziantep’e hareket ediyoruz. Gece yolculuğu sonrası sabah saatleri Gaziantep’e varıyoruz.


  Gaziantep’e varışımız ile beraber yöresel restoranda sabah kahvaltısı sonrası ilk olarak Zeugma Antik Kenti kazılarından çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi ilk gezi noktamız oluyor. Müze gezisi sonrasında gece yolculuğunun yorgunluğunu atmak için otelimize geçiyoruz. 2 saatlik dinlenme molası sonrası Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, Baklavacılar, Elmacı Pazarı, Yemeniciler, Sedefçiler Çarşılarını geziyor ve Tahmis Kahvesinde kahvelerimizi yudumluyoruz. Serbest zamanımızda rehberimizin önerileri doğrultusunda alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Ardından Akşam yemeği ve Konaklama Otelimizde.

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                   : Yöresel restoranda alınacak olup Ekstradır

  Öğle Yemeği           : Yöresel restoranda alınacak olup Ekstradır.

  Akşam Yemeği       : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Konaklama              :  ( Gaziantep )

 • 2. Gün
  Halfeti – Nemrut Dağı - Cendere Köprüsü - Diyarbakır

  Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Siyah Gül denince aklımıza ilk gelen ve yakın zamanda Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajının suları altında kalan Halfeti’ye ulaşıyoruz. Halfeti de tekne turuna çıkıyoruz. Teknemize binerek Baraj Gölü üzerinde yapacağımız gezi sırasında Rum Kale ve sular altında kalan köyleri görüyoruz. Tekne turumuzun bitiminde Halfeti’de çay ve fotoğraf molası sonra Adıyaman’a gidiyoruz. Adıyaman’da bizleri bekleyen minibüslerimize binerek Kahta üzerinden muhteşem Nemrut Dağı macerasına başlıyoruz. 2000 yıl öncesinin çılgın ve idealist kralı Antiochos’un Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezarına ulaşmadan önce pek çok antik eser göreceğiz. Sırasıyla Kommagene kraliyet ailesinin kadınlarının anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü, Roma askeri mimarisinin dünyadaki en iyi köprü örneklerinden olan Cendere Köprüsü’nü ve Kommagene krallarının yazlık başkenti olan Arsemia kalıntılarını görerek (panoramik) minibüslerimizle 2150mt. Yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. (Hava ve yol durumu müsait olduğu takdirde.) Nemrut Dağında doğu ve batı terasları, Zeus-Oramastes, Apollon- Mithras, Herakles-Artaganes, Tanrıça Kommagene/ Fortuna/ Tyche, Kral Antiochos ve koruyucu aslan-kartal heykellerini görerek günümüzü sonlandırıyoruz ve aracımıza binerek Diyarbakır’da konaklama için otelimize geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                    : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Öğle Yemeği            : Yöresel restoranda alınacak olup Ekstradır.

  Akşam Yemeği        : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Konaklama              : ( Diyarbakır )

   

 • 3. Gün
  Diyarbakır – Hasankeyf – Midyat - Mardin

  Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Diyarbakır’da Tarihi Hasanpaşa Hanı ve Ulu cami gezimizle başlıyoruz. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının ince zevklerini görebileceğiniz bu güzel eseri gezdikten sonra “ yaş otuz beş, yolun yarısı eder ” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evini ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerini görerek buradaki gezimizi sonlandırıyoruz. Ardından panoramik olarak dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci Surları olan kent surlarında Mardin Kapıyı, Keçi Burcunu ve Dicle Havzasını fotoğrafladıktan sonra bu güzel şehirden ayrılıyor ve Bismil güzergahından Batman’a ulaşıyoruz. Öğle yemeklerimizin ardından antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf’e varıyoruz. Binlerce yıldır kıyısına kurulduğu Dicle Nehri tarafından hayat verilen ama Ilı Su Barajı ile Dicle nehrinin suları altında kalan olan Hasankeyf’in hüznüne ortak olacağımız bu gezimizde görkemini hala koruyan Hasankeyf kalesini , gizli su tünelini , El Rızık camiinin minaresini ve mağaraları görerek vereceğimiz serbest zamanın ardından Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşmelerinden Midyat’ta kısa bir gezinti yapıyoruz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği telkari sanatının en iyi örneklerinden alabilirsiniz. Sizlerin Sıla Dizisi ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Midyat’ta verilen serbest zaman ardından aracımıza binerek Mardin merkezdeki otelimize gidiyoruz.

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                  : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Öğle Yemeği            : Restoranda serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )

  Akşam Yemeği       : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Konaklama             : Tuğhan Hotel Mardin Vb.

 • 4. Gün
  Mardin – Şanlıurfa – Göbeklitepe – Sıra Gecesi

  Sabah otelde alınan kahvaltının ardından rehberimiz eşliğinde Mardin Sokakları, Kırklar kilisesi, Abbaralar, Eski PTT binası, Ulu camii, Şehidiye camii gibi taş işçiliğinin daha birçok ustalık eserini görebileceğimiz yürüyüşümüzü gerçekleştirirken kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Çarşıda verilen serbest zaman sonrasında Otantik yapısıyla bizi karşılayan ve bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane, Mezar bölümlerini görerek ayrılarak Şanlıurfa’ya gidiyoruz. İlk olarak yaklaşık on iki bin yıl öncesinde inşa edilmiş insanlık tarihinin bilinen ilk Tapınağı olan Göbeklitepe 'ye ulaşıyoruz. Henüz çok az bir kısmı açılmış olan ve neolitik çağın hac merkezi kabul edilen Göbeklitepe’nin hikayesini dinlerken büyüleneceksiniz. Göbekli Tepe gezimiz sonrasında Akşam yemeği için Sıra Gecesine gidiyoruz ve konaklama otelimizde olacak. 

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                  : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Öğle Yemeği           : Restoranda serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )

  Akşam Yemeği       : Sıra Gecesi dahilinde alınıyor ( Ekstra )

  Konaklama             :  ( Şanlıurfa )

 • 5. Gün
  Şanlıurfa – Harran – Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi - Gaziantep

  Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı ardından ismi “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a gidiyoruz. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip Harran içinde; Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evleri göreceğimiz yerler arasında. Buradaki gezimizin ardından Şanlıurfa Arkeoloji müzesine giderek bölge tarihi hakkında bilgiler alıyoruz. Devamında Balıklı Göl, Halilulrahman Camii, Ayn Zeliha Gölü, Rizvaniye Camii ve çevresini gördükten sonra çarşıda vereceğimiz serbest vaktin ardından Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                  : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Öğle Yemeği           : Restoranda serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )

  Akşam Yemeği       : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Konaklama             : Şirehan Hotel Vb. ( Gaziantep )

 • 6. Gün
  Adana – Tuz Gölü - Bursa

  Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı ardından Adana’ya gidiyoruz. Adana’ya varışımız ardından Merkez Sabancı Camii’ni, Roma döneminden kalma ve Adana’nın sembolü olan 2 bin yıllık Taş Köprü’yü görüyor ve  meşhur Adana Kebabı tatma imkanı buluyoruz. Öğle yemeği sonrası Bursa’ya dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Tuz gölü kenarında vereceğimiz mola sonrası gece saatlerinden Bursa’ya varıyoruz  ve turumuzun sonu bir başka Miratus Turizm organizasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz.

   

  Konaklama ve Yemek Bilgileri

  Kahvaltı                  : Tur ücretine dâhil olarak açık büfe veya set menü şeklinde otelde alınıyor.

  Öğle Yemeği           : Restoranda serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )

  Akşam Yemeği       : Restoranda serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )

  Konaklama             : Bu gece konaklama yoktur.  

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 3 - 4 yıldızlı veya Butik otellerde 4 Gece Yarım Pansiyon Konaklama,
 • 3 - 4 yıldızlı veya Butik otellerde 1 Gece Oda Kahvaltı Konaklama
 • Tur programında belirtilen tüm ulaşımlar
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Türkçe rehberlik hizmetleri,
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün sabah kahvaltısı
 • Son gün akşam yemeği
 • Tüm öğle yemekleri
 • Akşam yemeklerinde alınacak tüm içecekler 
 • Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar,
 • Programda ekstra olarak belirtilen tüm gezi ve turlar,
 • Müze ve ören yerleri girişleri,    
 • Şanlıurfa Sıra Gecesi ( 180 TL )
 • Halfeti Tekne Turu ( 100 TL )   
 • Nemrut Dağı Minibüs ile ulaşım ( 60 TL )

Ek Bilgiler

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Benzer Turlar

Yorumlar